Ogień towarzyszy człowiekowi od zarania dziejów. Pierwotne zastosowanie płomienia, głównie praktyczne, z upływem czasu nabrało też i symbolicznego znaczenia. W tradycji chrześcijańskiej, światło jest symbolem życia i Kościoła. Lampy i świeczniki symbolizują Chrystusa,  ich płomień zaś modlitwę, wyraża prośby wznoszone do Boga. Jest to szczególnie widoczne w Kościołach wschodniego obrządku. W cerkwi wierni zapalają i umieszczają w przeznaczonych do tego celu świecznikach smukłe świeczki (ofirky). Skupienie na twarzach dorosłych, zaciekawione buzie dzieci i mistyczna aura roztaczana przez ciepłe światło setek zapalonych świec zachęcają do utrwalania na zdjęciach tych jakże malowniczych obrazów.

Ostatnimi czasy dość często proszony jestem o wykonanie zdjęć podczas uroczystości w prawosławnej Katerze Metropolitalnej na warszawskiej Pradze. Daje mi to możliwość uchwycenia również mniej oficjalnych kadrów. Niektóre z nich z ofirkami w roli głównej zamieszczam poniżej. Zdjęcia zrobiłem podczas uroczystości odpustowych 22 lipca 2013 r. Cały fotoreportaż dostępny jest na stronie orthodox.pl

 

Etykiety (tagi) :
 

2 Responses to Ofirky

  1. Wysoki Niski pisze:

    Hihi, okazuje się, że wiedziałem czym są ofirky… ino nie wiedziałem jak się nazywają. Ofirky to liczba pojedyncza czy mnoga?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Oprócz Nazwy i Adresu E-mail możesz podać jeszcze swoje OpenID,
wtedy Twój komentarz pojawi się tutaj natychmiast po wysłaniu:

OpenID

Jest to otwarty standard uwierzytelniania internetowej tożsamości. Pozwala zweryfikować, że dany adres e-mail bądź adres strony internetowej rzeczywiście należy do osoby, która się nim w danej chwili posługuje. Uwierzytelnienia dokonuje serwer, na którym prowadzone jest konto OpenID użytkownika. Może to być konto w serwisie Google, blog na Bloggerze (Blogspocie) bądź Wordpressie, konto Yahoo, Flickr lub dowolny inny dostawca usługi OpenID.
Komentarz ze zweryfikowanym OpenID pojawi się na blogu natychmiast po wysłaniu. W przeciwnym wypadku może zdarzyć się tak, że trafi do kolejki moderatora oczekując na publikację.

Zamknij