Ogień towarzyszy człowiekowi od zarania dziejów. Pierwotne zastosowanie płomienia, głównie praktyczne, z upływem czasu nabrało też i symbolicznego znaczenia. W tradycji chrześcijańskiej, światło jest symbolem życia i Kościoła. Lampy i świeczniki symbolizują Chrystusa,  ich płomień zaś modlitwę, wyraża prośby wznoszone do Boga. Jest to szczególnie widoczne w Kościołach wschodniego obrządku. W cerkwi wierni zapalają i umieszczają w przeznaczonych do tego celu świecznikach smukłe świeczki (ofirky). Skupienie na twarzach dorosłych, zaciekawione buzie dzieci i mistyczna aura roztaczana przez ciepłe światło setek zapalonych świec zachęcają do utrwalania na zdjęciach tych jakże malowniczych obrazów.

Ostatnimi czasy dość często proszony jestem o wykonanie zdjęć podczas uroczystości w prawosławnej Katerze Metropolitalnej na warszawskiej Pradze. Daje mi to możliwość uchwycenia również mniej oficjalnych kadrów. Niektóre z nich z ofirkami w roli głównej zamieszczam poniżej. Zdjęcia zrobiłem podczas uroczystości odpustowych 22 lipca 2013 r. Cały fotoreportaż dostępny jest na stronie orthodox.pl

 

Etykiety (tagi) :
 

2 Responses to Ofirky

  1. Wysoki Niski pisze:

    Hihi, okazuje się, że wiedziałem czym są ofirky… ino nie wiedziałem jak się nazywają. Ofirky to liczba pojedyncza czy mnoga?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Oprócz Nazwy i Adresu E-mail możesz podać jeszcze swoje OpenID,
wtedy Twój komentarz pojawi się tutaj natychmiast po wysłaniu:

OpenID

Jest to otwarty standard uwierzytelniania internetowej tożsamości. Pozwala zweryfikować, że dany adres e-mail bądź adres strony internetowej rzeczywiście należy do osoby, która się nim w danej chwili posługuje. Uwierzytelnienia dokonuje serwer, na którym prowadzone jest konto OpenID użytkownika. Może to być konto w serwisie Google, blog na Bloggerze (Blogspocie) bądź Wordpressie, konto Yahoo, Flickr lub dowolny inny dostawca usługi OpenID.
Komentarz ze zweryfikowanym OpenID pojawi się na blogu natychmiast po wysłaniu. W przeciwnym wypadku może zdarzyć się tak, że trafi do kolejki moderatora oczekując na publikację.

Zamknij